Wróblewski wg Wajdy

Amulet Films jest producentem wykonawczym filmu dokumentalnego “Wróblewski wg Wajdy” zrealizowanego  w 2015 roku dla Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, we współpracy z  Fundacją Andrzeja Wróblewskiego i  krakowskim  Muzeum Manggha .

„Wróblewski wg Wajdy” jest osobistą wypowiedzią Andrzeja Wajdy na temat malarstwa  jego przyjaciela  Andrzeja Wróblewskiego, czasów w  których  malarz żył i tworzył , wpływu sztuki  Wróblewskiego na osobiste decyzje życiowe i artystyczne Andrzeja Wajdy.

Andrzej Wajda mówi: „Powracając przez lata do prac malarskich Wróblewskiego i obserwując, jak przez ten czas zmieniała się ocena tego, co namalował, pomyślałem o wystawie, która przywróci temu artyście prawdziwe miejsce w polskim malarstwie. […] dla mnie Wróblewski to coś więcej. […]

Być może ta godzina, w której oglądałem pierwsze Rozstrzelanie Wróblewskiego, była najważniejszym momentem w moim życiu. Być może wtedy właśnie zrezygnowałem z malowania, żeby szukać dla siebie innej drogi.” (z mat. prasowych Muzeum Manggha)

 

Trailer:

Wajda o Wróblewskim – teaser from Culture.pl on Vimeo.

 

 

IAM logomanggha_1994-2014_logogotowe_05

Fotosy: